Language: TÜRKÇE

El Gençleştirme

Modern yaşamla birlikte ellerde daha fazla görünmeye ve etkin olmaya başladı. Ellerini sürekli arkasına, cebine saklayan biri mi sizi etkiler yoksa ellerini son derece güvenle kullanan, hatta anlatımda ellerden faydalanan biri mi?  Artık ellerin önemini kavramanın zamanı geldi de geçti bile. Sadece görüntüsel değil bu kadar işlevselde olan bir alanın güzelliği, bakımı da elbette önemlidir.

Yüzümüz kadar yaşımızı ele veren bir diğer önemli organlarımızdır ellerimiz. Seneler geçtikçe deri incelir, deri altı doku ve yağları azalır sonuçta lekelenmeler artık kalıcı hale gelmeye başlar. Hele ki kışın soğuk ve kurutucu etkisiyle kırışıklıklarımız gözümüze daha da batmaya başlar.

El gençleştirme estetiği işlemleri ellerinde yaşlanma belirtileri olan tüm hastalara yapılabilir.

Yaşla beraber ellerde oluşan değişiklikler şunlardır:

 • Cilt altı dokusunun kaybı: Cilt altındaki yağ dokusunun kaybına bağlı olarak el sırtındaki cilt bollaşır ve kırışır, damarlar ve kemikler belirginleşir.
 • Ciltte incelme ve yıpranma: Cilt kurur, kırışır ve incelir, parşömen kağıdı gibi kolayca yırtılabilecek bir hale gelir.
 • Ciltte lekelenmeler: El sırtında yaşlılık lekeleri de denilen kahverengi, kırmızı lekeler oluşur. Bunlar güneş hasarına bağlı oluşur ve bir kısmı deri kanserine dönüşme riski taşır.

 

Neler Yapılabilir?

El gençleştirme işlemleri deri altında kaybedilmiş olan yağ dokusunu yerine koymak, cilt kalitesini arttırmak ve lekeleri ortadan kaldırmak şeklinde üç başlıkta toplanabilir.

 • Dolgu uygulamaları: Yağ enjeksiyonu yerine daha kolay bir işlem olan dolgu uygulaması tercih edilebilir. Hyaluronik asit uygulamaları ofis ortamında yapılır ve bir yıldan uzun süre kalıcılığı vardır.
 • Deriyi nemlendirme işlemleri: Zaman içerisinde incelen ve kuruyan deriyi içten nemlendirmek ve güçlendirmek için saf hyaluronik asit enjeksiyonları yapılır. İkişer hafta arayla 4 kez yapılan bu uygulamaların yılda bir kere tekrarlanması ellerin gençliğini koruması açısından önemlidir.
 • PRP uygulamaları: Bu uygulamada ise kabaca hastanın kendisinden alınan kan içerisinden büyüme faktörleri çıkartılıp saflaştırılır ve deri altına enjekte edilir. Bu işlem dokuların kendisini yenilemesini sağlar. PRP uygulamaları tek başına yapılabileceği gibi, hyaluronik asit uygulamaları ile birlikte de kullanılabilir.
 • Lazer uygulamaları: El üstü lekelerinde Q swithed lazer uygulamaları ile güzel sonuçlar alınabilmektedir.
 • Kimyasal peeling: El sırtı peelinglerle soyularak lekeler ile ince kırışıklıklar giderilebilir.

 

El gençleştirme paketi;

El gençleştirme paketinde her iki ele dolgu uygulaması,  Q switched lazeri ile el sırtındaki lekelerin azaltılması, birer ay ara ile iki kere PRP uygulaması ve ikişer hafta ara ile 4 kez saf hyaluronik asit uygulaması vardır. Senede bir ya da iki yılda bir uygulanması önerilir.

Deri altına kaybolan hacmi yerine koymak için dolgu uygulamaları yapılır ve  elimiz eski dolgun ve genç görünümüne kavuşur. Derideki kuruluğu gidermek için nemlendirici etkisi olan dolgular, mezoterapiler, PRP ve peelingler yapılır. El üstü lekeleri için peeling ve lazer uygulamalarıyla oldukça güzel sonuçlar alınmaktadır.

İşlemler Ağrılı mıdır? Ne Kadar Sürer?

İşlem klinik şartlarında ve lokal anesteziklerle gerçekleştirilir,  30 dakika kadar sürmektedir.

İşlem sonrasında neler yaşanır?

Hasta ertesi gün banyo yapabilir. Dolgu, PRP ve hyalüronik asit uygulamalarından sonra hafif ödem ve morluklar olabilir, ancak hastanın günlük aktivitesi etkilenmez. Lazer ve peeling uygulamalarından sonra bir miktar kızarıklık ve bazen kabuklanma olabilir. Hastaların işlemlerden sonra bol nemlendirici ve güneş koruyucu kullanmaları gereklidir.

 El gençleştirme işlemi günümüzde uzman dermatologlar tarafından son teknolojik bilgi ve teknik donanımlarla yapılmaktadır. Daha güvenilir olması ve yeni dönem teknolojisiyle sıklıkla tercih edilmektedir.

DERMAL KLİNİK INSTAGRAM

Bizi Instagram'dan takip edebilirsiniz.


  [recaptcha id:captchaSide]


  BİZE ULAŞIN!