Language: TÜRKÇE

Genital Siğil Tedavisi

GENİTAL SİĞİL NEDİR?

Genital siğil, yaygın ismiyle kondilom olarak da bilinen Human Papilloma Vİrüs’ün  neden olduğu bir hastalıktır.

En çok yerleştiği yerler; erkek genital organları(penis ve scrotum üzerleri, anüs ve çevresi) , kadın genital organları(vajina, vulva, pubik bölge, anüs ve çevresi)dir.

Vakaların %60 ında belirti vermez ancak %40 oranında bir hasta grubunda belirti vererek kendini gösterir.

GENİTAL SİĞİL NASIL ANLAŞILIR?

Genellikle ele gelen deriden kabarık kahverengi,  pembe veya beyaz renkte tek tek yada karnıbahar görünümünde de olabilen oluşumlardır. Diğer hastalıklarla da karışabildiği için kesin tanı dermatolog muayenesi neticesinde konur.

GENİTAL SİĞİL NEDEN OLUR?

Çoğunlukla cinsel yolla bulaştığı bilinmesine rağmen nadiren cinsel temas olmadan

da bulaş olabilir. Genellikle hasarlanmış deriden giren virüs 1 ay ile 1 yıllık süreç içinde kuluçka dönemi geçirir. Kişinin vücut direncine göre belirti verebileceği gibi vermeyedebilir.

GENİTAL SİĞİL İÇİN KİMLER RİSK ALTINDADIR?

*20-30 arasındaki yaşlar bu virüsün alındığı en riskli yaş grupları olarak kabul edilir.

*Çok eşlilik veya çok eşli biriyle beraber olan kişiler,

*Başka bir cinsel yolla bulaşan hastalığa sahip olan kişiler,

*Vücudun direncini düşüren kronik bir hastalığa sahip olanlar,

*Vücudun direncini düşüren ilaç kullananlar,

* Sigara ve uyuşturucu madde kullananlar,

*Hamileler.

 

GENİTAL SİĞİL KANSER YAPAR MI?

Genital siğile neden olan HPV virüsünün ortalama 80 tipi vardır. Bu tiplerden bazıları kansere neden olabilir. Bu demek değildir ki her genital siğil hastası anogenital kanserlere (özellikle serviks) yakalanacaktır. Ancak serviks kanserinde HPV virüsü ciddi bir risk faktörüdür.

Genital siğili olan hastaların rutin kontrollerini(özellikle kadınlarla smear, erkeklerin de hem genital bölge ,hemde anal bölge kontrollerini) mutlak suretle yaptırmaları gerekmektedir.

Gebelik  sırasında HPV enfeksiyonunun önemi nedir? 

Gebelik döneminden önce var olan yada gebelikte yeni çıkan genital siğil,  kondilom kitlelerinin aşırı büyümesi bazen doğum kanalının tıkanmasına neden olur ve vajinal yolla normal doğum imkansız hale gelir.
Diğer bir istenmeyen durum da bebeğin doğum eylemi esnasında doğum kanalından geçerken doğum kanalındaki HPV’ yi kapması sonucu meydana gelir. Bu nedenle kondilom varlığında ve kondilom öyküsünde hamilelere doğumun  sezeryan ile yapılması önerilir.

GENİTAL SİĞİL TEDAVİSİ NASILDIR?

Tedavide krioterapi (dondurma), lazerle siğil tedavisi, koter (yakma) tedavileri, antiviral kremler ve diğer ilaç tedavileri uygulanmaktadır.Cerrahi tedaviler daha çok anogenital siğillerin yoğun ve iri kümelenmeler (büyük kondilomlar) halinde olduğu durumlarda uygulanır. Ayrıca daha sonra nüksleri engellemek için baskılayıcı ve tedavi edici kremler uzun süre doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

 

DERMAL KLİNİK INSTAGRAM

Bizi Instagram'dan takip edebilirsiniz.

BİZE ULAŞIN!