Language: TÜRKÇE

Gözenek Tedavisi

Gözenek genişliği tedavisi

Gözenekler kıl folikülleri ve yağ bezi kanallarının cilde açılma noktalarıdır. Gözenekler cildi dış etkenlerden ve bakterilerden koruyan sebum adı verilen yağın, cilt yüzeyine taşınmasını sağlarlar. Cildin yağlılık oranı ve genetik özellikler gözeneklerin genişlik derecesinde etkilidir.

Gözenek genişlemeleri en çok burun, yanaklar, alın ve çenede görülür. Tüm yüz cildinde gözenek genişlemesi şikayeti de görülebilmektedir.

Gözenek genişlemesi nedenleri nelerdir?

-Genellikle yağlı ciltlerde ve siyah noktaları olanlarda,  fazla sebum gözeneklerde birikerek gözenek genişlemelerine sebep olur.  Gözenek genişlemeleri genellikle akne hastalarında görülür. Ancak gözenek genişlemesi olup akne şikayeti olmayanlar da olabilir.

-Yaşla beraber kollajenin azalması sonucu cildin sarkmasıyla gözenekler iyice belirginleşebilir.

-Ciltte yaşlanma ve güneş hasarı cildin kalınlaşmasına ve ölü deri atılımının yavaşlamasına sebep olur. Ciltten atılamayan ölü deri hücrelerinin gözeneklerde birikmesiyle gözeneklerde genişleme meydana gelir.

Gözenek sıkılaştırmak için hangi uygulamalar yapılır?

Geniş gözenekli cilt estetik amaçla tedavi edilir. Ancak gözenekleri yok etmek mümkün değildir. Tedavide amaç gözenekleri sıkılaştırmak ve küçültmek olmalıdır.

Tedavide kullanılan yöntemler nelerdir?

Cilt ve Gözenek Temizliği:
Gözenek genişliğinde ilk yapılması gereken medikal bir cilt bakımıdır. Cilt ölü deriden arındırılmalıdır ve gözenekleri temizlenmelidir.
Evde bakım ürünleri de tedavide büyük önem taşımaktadır.Tedavilerle birlikte cilde uygun medikal içerikli ürünlerin kullanımı gerekir.

  • Karbon Peeling:
  • Cilde karbon solüsyonu sürülerek Q-Switch lazer ile uygulanan bir yöntemdir. Gözeneklerin içerisine giren karbon partiküllerinin lazer ışığını emip yüksek bir ısıya dönüştürmesiyle gözenek içerisinde yoğun bir kollajen aktivasyonu sağlanır. Bu durum da gözeneklerde sıkılaşma sağlar.
  • Altın İğne:
    Bu yöntem mikro iğnelerin etkisi ve ucunda verdiği radyofrekans enerjisi ile cilt altı ve gözenek çeperinde yoğun bir kollajen aktivasyonu sağlar. Böylece gözeneklerde sıkılaşma meydana gelir.
  • Kimyasal Peeling
  • Tekrarlanan kimyasal peeling uygulamalarıyla( Jesneer, glikolik asit, TCA peeling vs. ) kollajen canlanır, gözenekler sıkılaşır. Ayrıca hastanın aktif akne şikayeti var ise tedavisine katkı sağlar.

 

DERMAL KLİNİK INSTAGRAM

Bizi Instagram'dan takip edebilirsiniz.


BİZE ULAŞIN!