Şişli / İstanbul
Estetik Uygulamalar

Terleme Botoksu

Terleme Botoksu Nedir? Terleme botoksu, aşırı terlemeyi (hiperhidroz) azaltmak için ter bezlerine botulinum toksini enjekte edilerek yapılan bir tedavi yöntemidir. Özellikle koltuk altı, avuç içi,...

Terleme Botoksu

Terleme Botoksu Nedir ve Nasıl Uygulanır?

Terleme Botoksu Nedir?

Terleme botoksu, aşırı terlemeyi (hiperhidroz) azaltmak için ter bezlerine botulinum toksini enjekte edilerek yapılan bir tedavi yöntemidir. Özellikle koltuk altı, avuç içi, ayak tabanı gibi bölgelerdeki terleme problemlerinde etkili bir çözümdür. Uygulanan bölgede sinir uçlarıyla ter bezleri arasındaki iletimi geçici olarak durdurarak ter üretimini azaltır. Aşırı terleme, sadece fiziksel değil psikolojik olarak da rahatsız edici olabilir. Kıyafetlerde sürekli ıslaklık, sosyal ortamlarda huzursuzluk ya da el sıkışmaktan kaçınma gibi durumlar, kişinin yaşam kalitesini düşürebilir. Terleme botoksu ise bu şikayetleri azaltarak kişiye daha konforlu bir yaşam alanı sunar. İşlem genellikle lokal anestezi kremiyle yapılır ve 15–30 dakika sürer. Botoks, çok ince iğnelerle cilt altına enjekte edilir. Etkisi 3 ila 7 gün içinde hissedilmeye başlar ve ortalama 4 ila 6 ay boyunca devam eder. Bu sürenin sonunda terleme eskisinden daha az olarak tekrarlayabilir.

Terleme Botoksu Nerelere Yapılır?

Aşırı terleme (hiperhidroz) tedavisinde botoks oldukça etkili bir yöntemdir. Botoks, ter bezlerinin çalışmasını geçici olarak durdurarak terlemeyi azaltır. Uygulama genellikle aşağıdaki bölgelere yapılır:

Yüz Terleme Botoksu

Yüz terleme botoksu, özellikle alın, burun çevresi, yanak ve üst dudak gibi bölgelerde aşırı terleme yaşayan kişiler için uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu işlemde, botulinum toksini cilt altına enjekte edilerek ter bezlerinin çalışması geçici olarak durdurulur ve terleme belirgin şekilde azaltılır. Yüz bölgesinde terleme; sıcak havalarda, stresli anlarda veya fiziksel aktivite sırasında daha belirgin hale gelebilir. Alın ve burun çevresi gibi bölgelerdeki yoğun terleme, kişinin sosyal yaşamını olumsuz etkileyebilir. Makyajın bozulması, sürekli silme ihtiyacı ya da parlak bir cilt görünümü gibi durumlar rahatsızlık yaratabilir. Uygulama öncesinde yüz bölgesi temizlenir ve işlem yapılacak alan belirlenir. Çok ince uçlu iğnelerle, az miktarda botoks enjeksiyonu yapılır. İşlem ortalama 15–20 dakika sürer ve genellikle anesteziye gerek duyulmaz. Uygulama sonrasında birkaç saatlik hassasiyet dışında ciddi bir rahatsızlık hissedilmez.

Genital Bölge Terleme Botoksu

Genital bölge terleme botoksu, aşırı terleme (hiperhidroz) şikâyeti olan kişilerde, genital bölgedeki ter bezlerinin geçici olarak durdurulması amacıyla uygulanan bir tedavidir. Bu işlemde, botulinum toksini belirli noktalara çok ince iğnelerle enjekte edilerek ter üretimi kontrol altına alınır. Terleme şikâyeti, özellikle yaz aylarında ya da otururken rahatsız edici hale gelebilir ve kişinin yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilir. Genital bölgede yoğun terleme, sadece fiziksel bir rahatsızlık yaratmakla kalmaz; aynı zamanda pişik, koku, tahriş ve mantar gibi cilt sorunlarına da zemin hazırlayabilir. Bu nedenle, klasik yöntemlerle kontrol altına alınamayan terleme şikâyetlerinde botoks tedavisi etkili bir alternatif olabilir.

Saç Dibi Terleme Tedavisi

Botoks ile saç dibi terleme tedavisi, saçlı deride aşırı terleme yaşayan kişiler için uygulanan etkili bir yöntemdir. Bu tedavi sayesinde saç diplerinde sürekli hissedilen ıslaklık, koku, kaşıntı ve rahatsızlık hissi azaltılabilir. Özellikle sıcak havalarda veya stresli durumlarda yoğunlaşan terleme, sosyal hayatı ve kişisel konforu olumsuz etkileyebilir. Uygulama sırasında botulinum toksini, saçlı deride terlemenin yoğun olduğu bölgelere çok ince iğnelerle enjekte edilir. Bu madde, ter bezlerine giden sinir sinyallerini geçici olarak engeller. Böylece ter üretimi durur ya da belirgin şekilde azalır.

Terleme Botoksu İşe Yarıyor Mu?

Evet, terleme botoksu işe yarıyor ve aşırı terleme (hiperhidroz) sorununu azaltıyor. Botulinum toksini, ter bezlerine sinyal gönderen sinirlerin geçici olarak durmasını sağlar. Bu sayede ter bezleri ter üretmez ve ilgili bölgede terleme belirgin şekilde azalır. Koltuk altı, avuç içi, ayak tabanı, yüz, saç derisi ve hatta genital bölge gibi birçok farklı alana uygulanabilen bu yöntem, lokal olarak sadece terleme olan bölgeyi hedef alır. Terleme botoksu, sistemik bir etki oluşturmaz; yani vücudun diğer bölgelerindeki terleme dengesini bozmaz.

Koltuk Altı Botoksu Terleme İçin Kalıcı Bir Çözüm Mü?

Koltuk altı botoksu terleme için kalıcı bir çözüm değildir, ancak etkili ve uzun süreli geçici bir yöntemdir. Uygulanan botulinum toksini, koltuk altındaki ter bezlerine giden sinir sinyallerini geçici olarak bloke eder. Bu sayede ter üretimi durur ya da belirgin şekilde azalır. Etki süresi kişiden kişiye değişse de genellikle 4 ila 6 ay arasında sürer. İlk uygulamadan sonra etkisi ortalama 1 hafta içinde başlar ve zamanla maksimum seviyeye ulaşır. Süre dolduğunda ter bezleri yeniden aktif hale gelir ve terleme yavaş yavaş geri döner. Bu durumda işlem tekrarlanabilir. Düzenli uygulamalarda, bazı kişilerde terleme şikâyeti giderek azalabilir ya da seans aralıkları uzayabilir, böylece sadece yaz öncesi bir uygulama ile bu sorundan kurtulmak mümkün hale gelmiş olur. Kalıcı çözüm isteyen kişiler için cerrahi yöntemler (ter bezlerinin alınması, sinir kesilmesi gibi) düşünülebilir; fakat bu işlemler daha invaziv olduğu için her hasta için uygun olmayabilir.

Koltuk Altı Botoksunun Avantajları

Koltuk altı botoksu, aşırı terleme (aksiller hiperhidroz) sorunu yaşayan kişiler için etkili, hızlı ve cerrahisiz bir çözümdür. Uygulamanın sağladığı başlıca avantajlar şunlardır: 1. Aşırı Terlemeyi Önemli Ölçüde Azaltır
  • Ter bezlerinin geçici olarak durmasını sağlar
  • Günlük yaşamda ter lekesi ve kötü koku problemini ortadan kaldırır
2. Ameliyatsız ve Acısız Bir Yöntemdir
  • Cerrahi müdahaleye gerek yoktur
  • İşlem süresi kısadır (yaklaşık 10-15 dakika)
  • Lokal anestezi ile ağrısız şekilde uygulanabilir
3. Etkisi Uzun Sürelidir
  • Ortalama 6 ila 9 ay boyunca etki gösterir
  • Ter bezlerinin yeniden aktif hale gelmesiyle işlem gerektiğinde tekrarlanabilir
4. Sosyal ve Psikolojik Rahatlama Sağlar
  • Ter kokusu ve ter lekesi yüzünden yaşanan özgüven kaybı azalır
  • Kıyafet seçimi ve sosyal ortamlarda kendini rahat hissetme artar
5. Giysi Ömrünü Uzatır
  • Terlemeden dolayı oluşan giysi lekelenmeleri ve deformasyon azalır
6. Hızlı İyileşme ve Günlük Hayata Dönüş
  • İşlem sonrası istirahat gerekmez
  • Kişi aynı gün normal yaşamına devam edebilir
7. Güvenli ve Yan Etkisi Az Bir Yöntemdir
  • Uzman ellerde yapıldığında riski düşüktür
  • Terleme durdurulsa bile vücudun ısı dengesi korunur

Terleme Botoksu Fiyatları 2026

2026 yılı itibarıyla terleme botoksu fiyatları, uygulama yapılacak bölgeye ve seans sayısına göre değişmekte. Koltuk altı, avuç içi, ayak tabanı, saç derisi veya yüz gibi terlemenin yoğun olduğu bölgelerde uygulanabilen bu yöntem, aşırı terleme sorununu kontrol altına almak isteyen kişiler için etkili ve güvenli bir çözüm sunar. Eğer günlük hayatınızı etkileyen, kıyafet seçiminizi sınırlayan ya da sosyal ortamlarda sizi rahatsız eden bir terleme problemi yaşıyorsanız, botoks tedavisiyle bu sorunu geride bırakabilirsiniz. Kısacası, terleme botoksu, uzun süredir bu problemle mücadele eden kişiler için hayat kalitesini artıran güçlü bir destek sunar. Fiyatlar uygulama bölgesine göre farklılık gösterse de, alınan sonuçlar tatmin edicidir. Detaylı bilgi ve randevu için 0 (532) 324 94 54 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.
İşlem Süresi30 - 60 dakika
İyileşme SüreciSosyal hayata hemen dönüş
SEO & Fiyat Bilgilendirmesi 2026

Terleme Botoksu Fiyatları 2026

Terleme Botoksu fiyatları, bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir. Fiyat, kullanılan dolgu/cihaz/ürün maddesinin türü, uygulama yapılacak bölgenin büyüklüğü, tedaviyi gerçekleştiren doktorun deneyimi ve kliniğin bulunduğu yer gibi faktörlere bağlıdır. Detaylı bilgi ve randevu için 0 (532) 324 94 54 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Terleme Botoksu Hangi Durumlarda Tercih Edilir?

Terleme Botoksu uygulaması, modern tıbbın sunduğu en etkili ve güvenli dermatolojik çözümlerden biridir. Cilt dokusundaki deformasyonların, yaşlanma belirtilerinin veya klinik rahatsızlıkların giderilmesinde hedefe yönelik müdahale sağlar.

Yüz hatlarında hacim ve simetri kayıplarının giderilmesi
İnce çizgi ve derin kırışıklıkların yumuşatılması
Cilt esnekliğinin ve kolajen üretiminin artırılması
Yorgun, mat ve donuk cilt görünümünün canlılık kazanması
Daha genç, kalkık ve altın orana uygun yüz hatları elde edilmesi

Terleme Botoksu Uygulama Aşamaları Nasıl Gerçekleşir?

Terleme Botoksu tedavisi, kliniğimizde kişiye özel hazırlanan steril ve konforlu bir protokolle adım adım uygulanmaktadır:

1Detaylı Konsültasyon ve Cilt Analizi: Uzman hekim kadromuz tarafından cildinizin ihtiyaçları ve beklentileriniz değerlendirilir.
2Hazırlık ve Sterilizasyon: Uygulama yapılacak bölge antiseptik solüsyonlarla temizlenir ve lokal konfor için anestezik krem sürülür.
3Hassas İğne / Cihaz Uygulaması: İlgili dermatolojik ürün veya teknoloji, anatomik olarak belirlenen doğru derinliğe hassasiyetle aktarılır.
4Yatıştırıcı Bakım ve Kontrol: İşlem sonrası bölgeye yatıştırıcı krem ve güneş koruyucu uygulanarak süreç tamamlanır.

İşlem Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • İşlem yapılan bölgeye ilk 24 saat su değdirilmemeli ve ovuşturulmamalıdır.
  • İğne giriş alanlarına veya uygulama bölgesine makyaj malzemesi sürülmemelidir.
  • İlk 3 gün boyunca sauna, hamam, solaryum ve yoğun güneş maruziyetinden kaçınılmalıdır.
  • Bol su tüketilmeli ve doktorunuzun önerdiği cilt bakım ürünleri dışında ürün kullanılmamalıdır.

Kimler İçin Uygun?

  • Uygun Adaylar: 18 yaş üzeri, genel sağlık durumu iyi olan, gerçekçi beklentilere sahip hastalar.
  • Uygulanmadığı Durumlar: Hamilelik ve emzirme dönemi, aktif cilt enfeksiyonu alanı, kontrolsüz otoimmün rahatsızlıklar ve bilinen alerjenik durumlar.

Uzman Hekim Görüşü

Uzman Dermatoloji Kadromuz

"Uzman dermatoloji kadromuz, Terleme Botoksu uygulamasında amacın yapaylıktan uzak, cildin kendi doğal dokusuyla uyumlu ve yüz anatomisini destekleyen sonuçlar elde etmek olduğunu vurgulamaktadır. Kliniğimizde her tedavi hastanın özgün cilt yapısına göre özel olarak dozajlanır ve planlanır."

Sıkça Sorulan Sorular (15 SSS)

Terleme Botoksu Hakkında En Çok Merak Edilen 15 Soru & Cevap

Google arama sonuçlarında en sık aratılan 15 detaylı soru ve uzman dermatolog yanıtları.

1Terleme Botoksu Fiyatları 2026↓
Terleme Botoksu fiyatları, bir dizi faktöre bağlı olarak değişebilir. Fiyat, kullanılan dolgu maddesinin türü, uygulama yapılacak bölgenin büyüklüğü, tedaviyi gerçekleştiren doktorun deneyimi ve kliniğin bulunduğu yer gibi faktörlere bağlıdır. Detaylı bilgi ve randevu için 0 (532) 324 94 54 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.
2Terleme Botoksu Nedir ve Nasıl Etki Eder?↓
Terleme Botoksu, Estetik Uygulamalar kategorisinde yer alan ve cildinizin yapısını hücresel düzeyde destekleyen modern bir dermatolojik ve estetik yaklaşımdır. Klinik koşullarda gerçekleştirilen bu uygulama, doku yenilenmesini tetikler, hedeflenen problemleri giderir ve daha sağlıklı bir görünüm sağlar.
3Terleme Botoksu Kimler İçin Uygundur?↓
Terleme Botoksu uygulaması; genel sağlık durumu uygun olan, daha genç, taze ve dengeli bir yüz anatomisine kavuşmak isteyen 18 yaşını doldurmuş tüm kadın ve erkek hastalar için uygundur.
4Terleme Botoksu Kalıcılık Süresi Ne Kadardır?↓
Terleme Botoksu tedavisinin etkileri kişisel metabolizma hızına, cilt tipine ve yaşam alışkanlıklarına göre farklılık gösterebilir. Genellikle ortalama Sosyal hayata hemen dönüş arasında kalıcılık veya uzun süreli iyileşme sağlar. Düzenli idame seansları ile kalıcılık süresi belirgin şekilde artırılabilir.
5Terleme Botoksu Ağrılı Bir İşlem midir? Anestezi Kullanılır mı?↓
Terleme Botoksu uygulaması sırasında danışan konforu ön planda tutulur. İşlem öncesinde uygulama bölgesine yüksek etkili lokal anestezik kremler sürülerek bölge uyuşturulur. Bu sayede işlem süresince hissettiğiniz konfor en üst düzeyde olur.
6Terleme Botoksu İşlem Öncesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?↓
Terleme Botoksu öncesinde en az 3-5 gün kadar kan sulandırıcı ilaçlar, alkol tüketimi ve E vitamini gibi takviyelerin doktor kontrolünde ara verilmesi önerilir. Ayrıca işlem günü uygulama yapılacak bölgenin temiz ve makyajsız olması gerekmektedir.
7Terleme Botoksu İşlem Sonrasında Bakım ve İyileşme Süreci Nasıldır?↓
Terleme Botoksu tedavisinden sonra hastalarımız genellikle aynı gün sosyal yaşamlarına dönebilirler. İşlem sonrasında ilk 24 saat ağır egzersizden, sıcak banyo, sauna ve direkt güneş temasından kaçınılması gereklidir.
8Terleme Botoksu Etkileri Ne Zaman Görülmeye Başlar?↓
Terleme Botoksu uygulamasından hemen sonra ilk etkiler fark edilmeye başlar. Dokunun tamamen oturması, ödemin dağılması ve nihai sonuçların ortaya çıkması ise ortalama 1 ile 2 hafta içerisinde gerçekleşir.
9Terleme Botoksu Olası Yan Etkileri veya Riskleri Var mıdır?↓
Terleme Botoksu uzman bir dermatolog tarafından klinik ortamda steril koşullarda uygulandığında son derece güvenlidir. İşlem sonrası enjeksiyon veya uygulama alanında hafif kızarıklık, küçük ödem veya morarma görülebilir; bunlar 2-4 gün içinde kendiliğinden geçer.
10Terleme Botoksu Kaç Seans Uygulanmalıdır?↓
Terleme Botoksu tedavisinin seans sayısı hastanın ihtiyacına ve doku durumuna göre uzman hekim kadromuz tarafından belirlenir. Bazı uygulamalar tek seansta mükemmel sonuç verirken, bazı durumlarda 2-4 seanslık kürler tavsiye edilir.
11Terleme Botoksu Diğer Estetik veya Cilt Tedavileriyle Kombine Edilebilir mi?↓
Evet, Terleme Botoksu tedavisi botoks, gençlik aşısı, mezoterapi veya lazer sistemleri gibi diğer medikal estetik ve dermatolojik uygulamalarla kombine edilebilir. Kombine protokoller bütünsel bir cilt gençleştirme ve tedavi başarısı sağlar.
12Terleme Botoksu Güvenli midir? FDA veya Sağlık Bakanlığı Onayı Var mıdır?↓
Kliniğimizde gerçekleştirdiğimiz Terleme Botoksu uygulamasında yalnızca CE ve FDA onaylı, Sağlık Bakanlığı standartlarına tam uyumlu yüksek kaliteli orijinal ürünler ve tıbbi cihazlar kullanılır.
13Terleme Botoksu Uygulamasından Sonra Günlük Hayata Ne Zaman Dönülür?↓
Terleme Botoksu minör invaziv veya non-invaziv bir uygulama olduğu için iyileşme süresi yok denecek kadar kısadır. Hastalarımız işlem biter bitmez günlük işlerine ve sosyal hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilirler.
14Terleme Botoksu Tedavisinin Diğer Yöntemlere Göre Avantajları Nelerdir?↓
Terleme Botoksu, cerrahi müdahale gerektirmemesi, dikiş veya iz bırakmaması, kısa sürede uygulanabilmesi ve doğal görünümlü sonuçlar sunması sebebiyle geleneksel yöntemlere kıyasla büyük bir konfor ve üstünlük sağlar.
15Neden Terleme Botoksu Uzman Dermatoloji Kadromuz Tarafından Yapılmalıdır?↓
Terleme Botoksu hassas anatomik bilgi ve uzman hekim tecrübesi gerektiren medikal bir işlemdir. Uzman dermatoloji kadromuz, yüz anatomisi ve cilt biyolojisi konusundaki derin uzmanlığıyla uygulamayı tamamen size özel ve en güvenli standartlarda gerçekleştirir.

Terleme Botoksu İçin Hemen Randevu Alın

Uzman hekim kadromuzla kişiye özel ücretsiz ön değerlendirme ve randevu planlayın.

WhatsApp İle İletişime Geçin

Klinik İletişim & Randevu

Hızlı Bilgi Hattı

0 (532) 324 94 54

Pzt - Cmt: 09:00 - 19:00
Nişantaşı / İstanbul

Uzman Hekim Kadromuz

Dermatoloji Uzmanları

Tüm estetik müdahaleler ve cilt analizleri hekiminiz tarafından kişiye özel planlanmaktadır.

Klinik İletişim Bilgileri
Dermal Klinik

Merhaba! Tedavi ve randevu süreçleri hakkında hemen bilgi almak ister misiniz?