Language: TÜRKÇE

Siyah Nokta

Çok sık rastlanan bir cilt sorunu olan siyah nokta, kontrol altına alınmadığı zaman hem farklı cilt sorunlarına zemin hazırlayabilir hem de rahatsız edici bir görünüme sebep olabilir.

 

Siyah Nokta Nedir ve Nasıl Oluşur?

Siyah nokta, derinin alt katmanında salgılanan fazla yağın, cilt yüzeyinde bulunan ölü deri ve kirle birleşmesi sonucu meydana gelen bir cilt sorunudur.

Açık komedon olarak da bilinen siyah nokta, cilt yüzeyinde yağ miktarı arttıkça açık gözeneklerin tıkanması sonucunda oluşur ve zamanla belirginleşir, rahatsız eder.

Genellikle burun, çene, alın ve yanak kısımlarında meydana gelen siyah nokta, belli zaman aralıklarında temizlenmezlerse oluştukları kısımda giderek çoğalıp yaygınlık gösterebilirler.

 

Siyah Nokta Neden Oluşur?

Özellikle ergenlik döneminde cildin alt katmanında yer alan yağ bezlerinin miktarının ve genişliğinin artması sonucu cilltte normalden daha fazla yağ salgılanması siyah noktaya neden olur. Cilt yeteri kadar temizlenmezse siyah nokta yaygınlaşabilir ve kistik sivilcelere dahi sebep olabilir. Ayrıca temizlik alışkanlıklarının dışında beslenme alışkanlıklarına da dikkat etmek gerekir; çünkü kötü beslenme alışkanlıkları ve stres de siyah noktayı arttırabilir.

Doğal faktörlerin, hormon değişimlerinin, beslenme alışkanlıklarının yanı sıra hangi yaşta olursanız olun cildin temizliğine gereken özeni göstermemek ya da cilt ile uyumlu olmayan ürünler tercih etmek de yaşantınız boyunca siyah nokta ve sivilceler başta olmak üzere pek çok cilt sorununa neden olabilir.

 

Siyah Nokta Nasıl Temizlenir?

Hem görsel olarak hoşumuza gitmeyen hem de çeşitli cilt sorununu da beraberinde getiren siyah noktaları, evde steril olmayan koşullarda sıkarak temizlemeye çalışmak cilt  dokusunda dönüşü olmayan deformasyonlara yol açabilir. Eğer cildin temizlenmesi gerekiyorsa mutlaka uzman kişiler tarafından klinik ortamında gerçekleştirilmesi gerekir.

 

Siyah Nokta Oluşumu Nasıl Önlenir?

Dermatolog tedavisi ve yaptırdığınız medikal cilt bakımıyla kurtulduğunuz siyah noktaların tekrar geri dönmesini elbette istemezsiniz. Bu nedenle siyah noktaların tekrar tekrar oluşmaması için Dermatoloji uzmanına kontrollerinizi yaptırınız ve cilt bakımlarınızı düzenli yaptırmaya özen gösteriniz.

Yüzünüzde makyaj olmasa bile yüzünüzü temizlemeden uyumamalısınız.

Buna ek olarak; gözenekleri derinlemesine temizleyen ve cilt yapınız ile uyumlu cilt bakım ürünleri kullanarak siyah nokta oluşumunu önlemeye katkıda bulunabilirsiniz. Aynı zamanda güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmamak için ise non-komedojenik yani siyah nokta oluşumuna sebep olmayan güneş koruyucuları ile kış ayları da dahil olmak üzere cildinizi korumak siyah noktalarla savaşta destekçiniz olacaktır.

DERMAL KLİNİK INSTAGRAM

Bizi Instagram'dan takip edebilirsiniz.


    [recaptcha id:captchaSide]


    BİZE ULAŞIN!