Language: TÜRKÇE

Marie Claire Nisan Sayısındaki Söyleşimiz

AMELİYATSIZ ESTETİK TRENDİ

YAPTIĞI İLLÜZYON UYGULAMALARLA BİLİNEN DERMATOLOG DR. FİLİZ ALTIOĞLU ÇIĞ TEK TİP GÜZELLİĞE KARŞI. DOĞAL GÖRÜNÜMÜ KAYBETMEDEN ÇOK DAHA İYİ GÖRÜNMEKTEN YANA. KENDİSİ İLE SİHİRLİ İŞLEMLERİNDEN KONUŞTUK.

Güzellik algısı, teknoloji ve sosyal medya sayesinde hızla önemini arttırdı. Diğer yandan güzellik uğruna yapılan yanlış işlemler de insanları korkutmaya devam ediyor. ”Doğallığımı kaybeder miyim? İşlem yapıldığı çok belli olur mu? en çok sorulan sorular olunca Dermatolog Dr. Filiz Altıoğlu Çığ’ın  önerilerini alıyoruz.

Ameliyatsız estetik neden önemli?

Estetik anlayışı gerçekten değişti. İnsanlar artık acı çekmeden güzelleşmek istiyor. Günlük hayatından uzaklaşmadan, ameliyat riskine girmeden… Bu konudaki araştırmalar da öyle diyor. Amerikan Plastik Cerrahi Derneği, son yıllarda ameliyatsız yüz germe işlemlerindeki artışın %80’lere vardığını açıkladı.

Aslında hastalarımıza da hak veriyorum. Düzenli yapılan kolajen arttırıcı, gençleştirici işlemlerle hem yaşlanmayı geciktiriyor, hem de yaşından çok daha küçük görünüyorlar. Doğal güzellik yani. Doğru dokunuşlar sayesinde hiçbir zaman başlangıç noktasına dönüş de olmuyor ayrıca.

Kliniğinizde neler yapıyorsunuz?

Uzun yıllar Dermatolojik-Estetik alanında farklı uygulamalar yaptım. Ben önce hastamı bir güzel muayene edip ardından şikayetini soruyorum. Beraber değerlendiriyoruz. Nasıl bir işlem yapacağımı ayrıntılarıyla anlatıyorum, neye ihtiyacı olduğunu, hangi işlemin daha uygun olduğunu beraber tartışıyor ve karar veriyoruz. Dolgu, botox yahut mezoterapiler, leke tedavileri planlıyoruz. Son teknoloji cihazlarla (Doublo (HIFU), Altın iğne (İğneli radyofrekans), Plexr gibi…) Ameliyatsız göz kapağı estetiği, Ameliyatsız yüz germe, yapıyoruz özetle. Temel prensip kolajen arttırmak, boşlukları doğal görünümün dışına çok fazla çıkmadan doldurmak, yeni çizgilerin oluşumunu engellemek. Bunları yaparken özgünlüğümüzden uzaklaşmamak.

Peki şu sıra ön planda olan işlemlerden bahsedebilir misiniz?

Ameliyatsız yüz germe işlemindeki artıştan bahsetmişken Doublo (HIFU) yu konuşabiliriz. Çok konforlu bi işlem. Kliniğimde en sık kullandığım cihazlardan.

Cilt yenileme işlemleri genelde hedef dokunun kendi kendini iyileştirmesini sağlamak mantığıyla yapılıyor. İyileşmeyi tetikleyen bilinçli uyaranlar veriliyor. Doublo(HIFU) yani yüksek fokuslu ultrason da isminden anlaşıldığı üzere ultrasound enerjisini termal enerjiye dönüştürerek bu uyarıyı veriyor. Çevre dokuya zarar vermeden istenilen doku derinliğine ortalama 60 – 70 santigrad derecelere çıkan küçük ısı hasarları oluşturarak kolajen üretimini arttırıyor. Kolajen artışı da geçleştirip, toparlıyor. Yüz, boyun ve vücud için de farklı başlıkları var. Bu sayede farklı bölgelerdeki sarkmalarda tedavi edilebiliyor.

Neden Doublo yaptıralım?

Yüz germede ifadesiz olmaktan çok çekiniyor hastalarımız. Fazlaca gerilmek, görünen ameliyat izleri ve asimetri gibi korkuları olanlara Doublo’yu öneriyorum. Bahsettiğimiz gibi ağrı duymadan, gündelik hayatından uzaklaşmadan, konforlu bir şekilde gençleşmek mümkün. Yüz ovalitesinde kaybı olan, çene çizgisinde sarkma olan, yanaklarda, gıdı bölgesinde sarkmaları olan hastalarımız için çok uygun. Vücudda kol içi sarkmaları, iç ve dış bacak düşüşleri, karın bölgesindeki gevşek dokunun toparlanmasında kullanılıyor. Kaş kaldırma, göz çevresi kırışıklıklarını azaltmak için de birebirdir.

Her mevsim, her renk ve cilt tipine uygulanabilir.

Ne sıklıkla yapılmasını öneriyorsunuz?

Uygulamadan hemen sonra akut bir iyileşme gözlemlenir. Etki her geçen gün artar, maximum etki 3 ayın sonunda görülür. Kolajen üretimi uyarıldığı için de etki uzun süre kalıcıdır. Yıl da bir kez yapılmasını öneriyorum. Tekrarı halinde 2 yıldan fazla etkisi sizi memnun eder.

Son olarak Dermatoloğumuza bahar ayları için önerilerini soruyoruz.

Hepimiz çok sevindik tabii ki baharın gelmesine. Daha çok güneşi göreceğiz. Bu da demek oluyor ki güneş ve ışıktan koruyucu tedbirler almamız gerekiyor. Mümkünse günde 3 defa koruyucu kremlerinizi sürün. Cildinize bahar bakımı yaptırmayı da ihmal etmeyin. En önemlisi de baharın tadını çıkarın.

DERMAL KLİNİK INSTAGRAM

Bizi Instagram'dan takip edebilirsiniz.

BİZE ULAŞIN!